ماه عسل رویایی خود را تدارک ببینید

تا جایی که می توانید مسافرت کنید، به دوردست ترین جاهایی که می توانید بروید، تا زمانیکه میتوانید، یادتان باشد، زندگی برای زیستن در یک نقطه نیست


تاریخچه ماه عسلتاریخچه ماه عسل در ایران و جهان

شروع سفرهای ماه عسل

عده‌ای معتقدند ماه عسل از فرهنگ بابل باستان نشات گرفته است. در دوران قدیم در سرزمین بابل رسم بود، تازه عروس و داماد تا 1 ماه بعد از عروسی‌شان نوعی نوشیدنی تهیه شده از عسل را به میمنت شادی پیوندشان می‌نوشیدند. جالب است بدانید، در سال 1552 میلادی واژه ماه‌عسل نخستین بار در کتاب ریچارد هولوت Richard Huloet معنی شد. دراین کتاب آمده است؛ ماه عسل واژه‌ای کنایه‌آمیز از عشق جاری و بی‌پایان همسران است و به تکامل قرص ماه در یک ماه سال تشبیه شده است. از طرفی می‌گویند در قرن 19 میلادی عروس و داماد‌های بریتانیایی بعد از مراسم ازدواج‌شان عازم سفری به نام « تور عروسی» می‌شدند. این سفر گاهی به اتفاق خانواده‌ یا دوستان عروس و داماد بود و طی آن عروس و داماد به دیدار فامیل و آشنایانی که نتوانسته‌ بودند در جشن عروسی آنها شرکت کنند می‌رفتند. این رسم خیلی زود به کشورهای همسایه هم سرایت کرد و کم‌کم در سایر نقاط دنیا جا افتاد.

تاریخچه ماه عسل در اروپا

در کتاب سفر تثنیه آمده است:(مردی که تازه ازدواج کرده، نباید به خدمت سربازی برود، یا وظایف دیگر اجتماعی به عهده او گذاشته شود. او باید برای مدت یکسال معاف باشد تا درخانه بماند و همسرش را خوشحال کند. در فرهنگ غرب، رسم مسافرت رفتن عروس و داماد پس از ازدواج، در اوایل صده19 میلادی در انگلستان باب شد، که خود برگرفته از رسم برگزیدگان هندی در شبه قاره هند بود. این رسم امروز در بین عروس و دامادها رواج بیشتری یافته است و هرکس به تناسب بودجه‌اش برای ماه عسل (داخل و یا خارج از کشور) برنامه ریزی می‌کند.هرکس به تناسب بودجه‌اش برای ماه عسل (داخل و یا خارج از کشور) برنامه ریزی می‌کنددر اینجا شما را با تعدادی از مکان‌های مناسب و زیبا برای ماه عسل آشنا می‌کنیم.

تاریخچه ماه عسل در ایران

هانی مون از دوران قاجار در ایران مرسوم شد. در ایران اینکه عروس و داماد فردای روز عروسی بی‌خیال عالم و آدم دست همدیگر را بگیرند و بروند یک گوشه دنج و خلوت برای خودشان و مدتی را دور از خانواده و هیاهویی که برای ماجرای عروسیشان داشتند سر کنند در ایران و برای ما ایرانی‌ها مساله چندان ریشه داری نیست. ماه عسل از دوره قاجار وارد فرهنگ ایرانی ها شد. از‌‌ همان دوران بود که کم کم هانی مون میان درباری‌های قجر راه افتاد و بعد از ده بیست سال بین مردم طبقه بالا رایج شد. بعد هم میان مردم مرسوم شد و امروز هم که دیگر شده یکی از اصلیترین جزییات مراسم ازدواج آن قدر که همپای بله برون و پاتختی و... اهمیت پیدا کرده است. البته هنوز ایرانی‌ها با خارجی‌ها در برگزاری مراسم ماه عسلشان یک فرقی دارند و آن اینکه مثل فیلم‌های هالیوودی‌‌ همان ساعت آخر مراسم عروسیشان راهی سفر ماه عسل نمی‌شوند چرا که فردای روز عروسی مراسم پاتختی دارند. خیلی از زوج‌های ایرانی یکی دو روز بعد از برگزاری مراسم عروسی برای ماه عسل آماده می‌شوند. بیشتر اوقات عروس و داماد خودشان برای ماه عسلشان نقشه می‌کشند. نزدیک‌ترین تعطیلی یا مناسبت بعد از عروسی می‌تواند برای زوج‌های جوان فرصت خوبی برای برنامه ریزی سفر ماه عسل باشد. در هر حال بهتر است عروس و داماد با همه مشغله‌هایشان رفتن به ماه عسل را بیشتر از یک ماه عقب نیندازند. اگر هم که خیال سفر ندارند، دیگر حرفی باقی نمی‌ماند.


Copyright 2016 © - Talaii.ir - Designed by AFA Group